Linie Somon Air pozyskają dwa boeingi 737 MAX 8. Tadżycy mieli pierwotnie zamówić wąskokadłubowce nowej generacji kilka lat temu, lecz uziemienie maszyny w związku z katastrofami w Indonezji i Etiopii wpłynęło na zmianę decyzji operatora z Azji Centralnej.
Tadżycki operator lotniczy to stosunkowo niewielkie linie lotnicze, które za pomocą sześciu samolotów: czterech B737-800 i dwóch B737-900ER, wykonują regularne loty do dwóch krajowych i 23 międzynarodowych portów lotniczych w 13 państwach. Linie Somon Air obecne są w Moskwie, Teheranie, Sankt Petersburgu, Nowym Delhi, Stambule, Dubaju, jak i
Monachium. Na zlecenie tadżyckiego rządu przewoźnik jest operatorem jednego BBJ B787-8.
Operator z Duszanbe miał kupić nowe boeingi 737 MAX kilka lat temu, ale później zdecydował się anulować całe zamówienie, kiedy maszyna została uziemiona w związku z dwiema katastrofami, w wyniku których śmierć poniosło 346 osób. Wąskokadłubowe samoloty nowej generacji zostały regulacyjnie uziemione na ponad 20 miesięcy. W połowie 2022 roku dyrektor generalny Somon Air sugerował, że „w najbliższym czasie” możliwe jest złożenie zamówienia na nowoczesne samoloty.
Po prawie trzyletniej deliberacji linii podjęły decyzję, podpisując umowę na zakup dwóch boeingów 737 MAX 8 od DAE Capital. Obydwa odrzutowce dołączą do przewoźnika w 2026 roku. – Podpisanie tej umowy jest częścią naszej długoterminowej strategii modernizacji floty i poprawy jakości usług – powiedział Abdulkosim Valiev, dyrektor generalny Somon Air, zaznaczając, że boeingi pozwolą na ekspansję sieci tras i zwiększenie efektywności operacyjnej.
Złożenie zamówienia na nowe samoloty zbiega się w czasie z otrzymaniem zgody od Agencji Lotnictwa Cywilnego Tadżykistanu na realizację lotów do Londynu. Tadżycki regulator lotniczy udzielił pozwolenia na obsługę lotów non-stop, a także z międzylądowaniem w Tbilisi. Realizacja rejsów przez Gruzję ma stanowić bezpiecznik w rentowności operacji, gdyby usługa nie wygenerowała odpowiedniego popytu na rejsy non-stop. Obecnie Wielką Brytanią i Tadżykistan nie łączy żadne połączenie lotnicze.